ZMIENIONE! Godziny otwarcia RECEPCJI:
PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK: 9.00-19:00
SOBOTY: 9.00-13.00
NIEDZIELA: 16.00-17.00
WIZYTY UMAWIANE SĄ NA KONKRETNE GODZINY WIĘCEJ INFORMACJI W ZAKŁADCE GRAFIK PRACY

Uwaga na kleszcze!

Z pierwszymi dniami wiosny do Gabinetu trafiły psy zaatakowane przez kleszcze. Każdy opiekun psa czy kota powinien mieć świadomość, że są one groźniejsze niż mogłoby się wydawać.A to dlatego, że mogą przenosić wiele niebezpiecznych dla zwierzęcia czy człowieka chorób, m.in. boreliozę, babeszjozę czy erlichiozę. Pierwsze ich objawy mogą pojawić się nawet po kilku miesiącach, a w związku z tym ich zdiagnozowanie, a następnie leczenie jest bardzo trudne, długotrwałe i kosztowne. Dlatego zdecydowanie polecam zapobieganie inwazji kleszczy poprzez stosowanie środków odstraszających je.

Te o najwyższej skuteczności, przy jednocześnie najmniejszej toksyczności są dostępne praktycznie u wszystkich u lekarzy weterynarii. Dodatkowo dobrze jest dokładnie obejrzeć psa po każdym spacerze - szczególnie po lesie czy łące, a w przypadku znalezienia kleszcza usunąć go specjalną pensetą lub udać się do lekarza weterynarii. Absolutnie nie wolno smarować kleszcza masłem lub olejem - spowoduje to u niego wymioty, a tym samym zwiększy ryzyko zakażenia.

W przypadku psów szczególnie narażonych na złapanie kleszczy, często bywających w lasach lub biegających po łąkach, a także psów o długiej sierści, która uniemożliwia szybkie znalezienie kleszcza, możliwe jest ich szczepienie przeciwko najczęstszej z chorób - boreliozie.